Taki drobiazg a jak cieszy

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/joshima/domains/domiogrod.bexlab.pl/public_html/wp-content/plugins/microkids-related-posts/microkids-related-posts.php on line 645

Podobno ludzi od zwierząt różni to, że potrafią wytwarzać i wykorzystywać narzędzia. Naukowcy dwoją się i troją, żeby zweryfikować a może nawet sfalsyfikować tę teorię. Nie zamierzam z nią polemizować. Jedno wiem na pewno narzędzia, ułatwiają życie.

Wczoraj odbyliśmy rekonesans po sklepie budowlanym w którym nigdy wcześniej nie byliśmy. Na sklepie się nieco zawiedliśmy. Ot kolejny budowlany hipermarket nie różniący się od pozostałych. Jednak myszkując w poszukiwaniu porządnej kielni trapezowej (bardzo się mojemu mężowi dobrze takimi pracuje) znaleźliśmy pewien drobiazg. Przymiar kątowy.

Prymitywne (i nawet nie najlepiej wykonane) narzędzie do mierzenia kątów. Nie ma nawet skali więc nie do końca wiadomo co się zmierzyło. Poniższe zdjęcia pokazują jednak jak ten drobiazg może ułatwić życie kiedy się układa płytki w pomieszczeniu ze skosami.

Najpierw trzeba przyłożyć narzędzie ustawiając je tak aby jedno ramie było równoległe do pionowej fugi a drugie równoległe do skosu, który trzeba odwzorować na płytce. Po ustawieniu śrubą zablokować ramiona, żeby nie przesuwały się względem siebie:
pomiar kąta

Następnie zwykłą (najlepiej jeśli to będzie nasza ulubiona) miarką zmierzyć jakiś charakterystyczny wymiar płytki (w tym przypadku pozioma odległość między narożnikiem płytki a początkiem skosu:
pomiar odległości

W kolejnym kroku ten wymiar należy przenieść na płytkę:
odwzorowanie odległości

I na końcu ponownie skorzystać z kątownika, odwzorowując zmierzony kąt (jak widać informacja o tym ile to było stopnie nie jest do niczego potrzebna.):
odwzorowanie kąta odwzorowanie kąta

I już można odciąć zbędny kawałek i cieszyć się dobrze dopasowaną płytką. Prawda, że proste? A jak ułatwia życie….

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spiżarnia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *